
Zowie Zwiers
Deze review is geschreven door Zowie Zwiers. Ze is in korte tijd fanatiek verslingerd geraakt aan trails en ultra’s, maar de liefde voor afstanden en meerdaagse tochten bestaat al langer. Gedreven door een eindeloze nieuwsgierigheid naar alles wat je onderweg van jezelf en de wereld tegenkomt.
Deze fastpacker is getest op aanvraag van Ultimate Direction; de review is onafhankelijk geschreven.
Ik werd gevraagd om een fastpack van Ultimate Direction te reviewen en zat te bedenken hoe ik dat het beste kon aanpakken. Het ging om de FastpackHer 20 2.0 in maat XS/S: een fastpack met een inhoud van 20 liter, speciaal ontworpen voor vrouwen. In 20 liter past behoorlijk wat. Een dagtocht met eten en extra kleding of alle verplichte gear voor een trailrun in de bergen past vaak ook nog wel in een renvest van 12 of 15 liter. Ik wilde dus niet alleen laten zien hoeveel erin past, maar de ruimte ook echt optimaal benutten. Zo ontstond het idee om rennend te gaan kamperen. Ik was toevallig met vrienden in het heuvelachtige zuiden van Frankrijk en besloot van die gelegenheid gebruik te maken om er één nachtje alleen op uit te trekken. Ik tekende een ronde uit die me na 22 kilometer, via de Dordogne, naar een kleine boerderijcamping zou brengen. De volgende dag zou ik via een noordelijke omweg van zo’n 30 kilometer weer teruglopen. Het werd meteen een mooie vuurdoop voor de fastpack. Comfort bieden met zo’n 7 kilo aan bepakking, voeding en hydratatie tijdens een hittegolf – het zou uiteindelijk 38 graden aantikken – is tenslotte best een uitdaging.
Voor de hoeveelheid bagage die ze kan dragen is de tas ontzettend licht, waardoor ze echt gemaakt lijkt voor lange, maar snelle dagen te voet
Mijn eerste indruk was dat ik licht geïntimideerd was door de hoeveelheid riempjes en bevestigingen. Ik was benieuwd hoe intuïtief het gebruik daarvan zou aanvoelen, of dat het juist voor verwarring zou zorgen. Hoe dan ook: een leuke ontdekkingstocht. Verder was ik erg nieuwsgierig naar de rugpanel en het comfort dat die tijdens het rennen zou bieden. De fastpack bestaat uit één groot hoofdcompartiment met rolltop. Aan de zijkant zit een rits waarmee je ook het onderste deel van dit compartiment kunt bereiken, zodat je niet telkens de hele tas hoeft uit te pakken. Binnenin zit een apart vak voor een drinkzak, met bovenaan een bevestigingspunt en een opening om de drinkslang naar voren te leiden. Daarnaast zit bovenin een klein vakje met rits voor waardevolle spullen. De rolltop sluit je met steekgespen aan de zijkant. Deze zijn verbonden aan straps die kruislings over de zijkanten van de tas lopen, waardoor je de tas compacter kunt maken of juist wat meer ruimte kunt creëren. Aan beide zijkanten bevinden zich grote meshvakken waarin je extra hydratatie of spullen zoals tentstokken, een matje of slaapzak kwijt kunt. Daarnaast zit er nog een klein vakje met ritssluiting voor bijvoorbeeld een portemonnee. Op de achterkant bevindt zich een grote meshzak waar je van bovenaf gemakkelijk een regenjas of andere spullen in stopt. Op de schouderbanden is ruimte voor softflasks, langwerpige meshvakjes voor voeding en lussen om een drinkslang en eventueel stokken aan te bevestigen. Over de hele tas zitten verschillende lussen om extra materiaal te bevestigen of de pasvorm verder af te stellen. De schouderbanden zijn eenvoudig strakker of losser te trekken. Ook de twee borstriempjes zijn zowel in lengte verstelbaar als in hoogte te verschuiven over de schouderbanden. Dat is prettig, want zeker als vrouw is het fijn wanneer je ze zo kunt positioneren dat ze comfortabel rondom je borsten vallen. De meeste riempjes zijn lekker lang, waardoor je veel ruimte hebt om de tas aan te passen of verder uit te breiden. Alleen het tweede borstriempje is vrij kort. Voor mij was dat geen probleem, maar ik kan me voorstellen dat het bij een bredere borstkas of grotere cupmaat wat krap wordt. Natuurlijk testte ik de xs/s-variant; mogelijk is dit bij een grotere maat al opgelost. De lichtgewicht stof voelt stevig aan en ook de meshvakken maken een duurzame indruk, terwijl ze verrassend veel opbergruimte bieden. Het is bovendien erg prettig dat je de tas met de rolltop en zijriemen mooi compact kunt maken. Voor de hoeveelheid bagage die ze kan dragen is de tas ontzettend licht, waardoor ze echt gemaakt lijkt voor lange, maar snelle dagen te voet.

Voor mijn kleine kampeeravontuur nam ik mijn lichtgewicht trekkerstentje, matje, zomerslaapzak en een mini-opblaaskussentje mee. Verder ging er een setje kleding mee, een toilettas met een EHBO-setje, een blokje zeep, tandpasta, tandenborstel, deodorant en zonnebrandcrème. Ook stopte ik een kleine reishanddoek, zakdoekjes, natte doekjes, een powerbank met oplaadkabel, voeding voor twee dagen onderweg, een avondmaaltijd met bestek, mijn portemonnee, stokken en natuurlijk 2,5 liter water in de tas: twee softflasks voorop en een drinkzak van 1,5 liter achterin. En natuurlijk mezelf, die ik in de fastpack hees.
De meshvakken aan de zijkant gebruikte ik voor mijn tentstokken, haringen en mijn matje. De rest paste zonder proppen in het hoofdcompartiment. Sterker nog, ik hield zelfs nog ruimte over. Dat verraste me.
Voorin stopte ik mijn softflasks en voeding voor onderweg. Regenkleding leek me tijdens een hittegolf nogal overbodig, maar dat had er nog prima bijgepast. Hetzelfde gold voor mijn e-reader. Omdat ik vrij laat vertrok, verwachtte ik alleen niet nog energie over te hebben om te lezen, dus die bleef thuis.
Mijn stokken had ik in eerste instantie in mijn heupband gestoken. Ze hadden ook prima voorop aan de schouderbanden bevestigd kunnen worden voor easy access, maar dat voelde voor mij wat vol aan de voorkant. Achterop bevestigen vond ik minder praktisch als je er rennend snel bij wilt kunnen. Met ook de kanttekening dat de bevestiging achterop meer gemaakt is voor uitschuivende stokken en minder voor inklapbare stokken die ik zelf heb. Uiteindelijk gebruikte ik mijn stokken vrijwel continu. Met het extra gewicht op mijn rug waren ze ontzettend prettig en heb ik ze onderweg nauwelijks meer opgeborgen.
Het eerste positieve dat me onderweg opviel: deze fastpack is ontzettend stabiel. Rennend zeven kilo meesjouwen geeft nu eenmaal altijd wat beweging; daar ontkom je niet aan. Elk renvest beweegt door je cadans wel een beetje heen en weer. Ook deze deed dat, maar ze bleef stabiel en comfortabel tegen mijn rug zitten. De rugpanel beviel me absoluut. Het ademend vermogen was ver te zoeken, maar goed, ik herinner je eraan (en dit gaat nog een paar keer terugkomen): het was ontzettend heet. De rugpanel zorgde er vooral voor dat mijn bepakking stabiel tegen mijn rug bleef zitten, zonder ongemak te veroorzaken. Mijn drinken was goed bereikbaar, net als mijn voeding in de vakjes aan de voorkant. Die zijn verdeeld in twee compartimenten, waardoor alles netjes op zijn plek bleef en mijn repen niet alle kanten op stuiterden tijdens het rennen.
Een klein nadeel was dat mijn 500 ml softflasks niet helemaal in de daarvoor bestemde vakken pasten, waardoor ze iets uitstaken. Dat was op zich geen probleem, totdat ze leger werden en wat begonnen te hangen. Na even herpositioneren en het elastiek strakker aantrekken zaten ze gelukkig weer top. De schouderbanden veroorzaakten geen schuurplekken, iets waar ik vooraf eigenlijk het meest bang voor was, omdat ik daar vrij gevoelig voor ben. Ook de zijrits naar het hoofdcompartiment bleek erg handig. Zo kon ik mijn powerbank pakken zonder eerst de halve inhoud van mijn tas uit te graven. De eerste dag eindigde ik met lichte puddingbenen door het extra gewicht en alle heuvels onderweg bij de camping. Tevreden werkte ik mijn zakmaaltijd naar binnen. Wat is het een waanzinnig gevoel om met je eigen huisje op je rug ergens naartoe te kunnen rennen om vervolgens midden in de natuur te gaan kamperen.
Dat merkte ik pas echt met zo’n 7 kilo op mijn rug, dus voor lichtere tochten verwacht ik dat dit minder een rol speelt
De volgende ochtend hees ik alles alweer vroeg op mijn rug voor de terugweg. Via een flinke omweg liep ik richting huis. In het stadje Sarlat-la-Canéda scoorde ik een geweldige croissant en natuurlijk nog eentje. Daarnaast verdween er ook nog een noten- en bessengebakje achterin mijn tas, want ruimte had ik toch nog genoeg. Na wat rondstruinen door het stadje, waarbij ik stiekem best blij was met mijn compacte tas tussen alle zwaar bepakte hikers, trok ik de heuvels weer in terwijl de temperatuur langzaam opliep naar 38 graden. Regenkleding had ik niet meegenomen; de kans dat ik doorweekt zou raken van regen was ongeveer nihil. Van zweet daarentegen, dat was een ander verhaal. En daarmee kom ik meteen bij een groter nadeel van de tas: ze is niet waterdicht.
De rugpanel voorkwam dat mijn rug direct tegen de tas lag, maar via de zijkanten trok er toch vocht naar binnen. Dat merkte ik vooral aan de hoes van mijn matje in het meshvak. Wil je voorkomen dat je spullen nat worden van regen of zweet, dan zijn waterdichte compressie- of drybags zeker een aanrader. Een meegeleverde regenhoes of een waterdicht hoofdcompartiment zou wat mij betreft echt een mooie toevoeging zijn voor de druilerige dagen. Helemaal zonder schuurplekken kwam ik helaas ook niet thuis. Dat brengt me bij het laatste nadeel (althans, voor mij). De heupband zit met een kunststof haakje aan de tas bevestigd, zodat je hem eventueel kunt verwijderen. Dat haakje vormt echter een hard randje dat, met zeven kilo op mijn rug, net genoeg tegen mijn onderrug schuurde om een schaafplek te veroorzaken.
Halverwege de terugweg maakte ik de heupband daarom los. Verrassend genoeg bleef de fastpack ook zonder heupband nog steeds ontzettend stabiel en comfortabel zitten, dus dat moet ik haar absoluut nageven. Tijdens lichter bepakte tochten heb ik hier overigens geen last van gehad. Persoonlijk zou ik een zachtere bevestiging of een iets comfortabelere heupgordel fijner vinden, zeker voor de zwaarder bepakte tochten waarvoor je eerder naar een fastpack van 20 liter grijpt. Een laatste, niet onbelangrijk voordeel: deze fastpack fungeert ook prima als ligstoel wanneer je langs een stomme grote weg bent gestrand omdat alle paadjes naar rechts ineens afgesloten privéterrein blijken te zijn en je mobiel oververhit raakt op het moment dat je de route wilt aanpassen (en jij zelf dus ook).

De FastpackHer 20 2.0 verraste me vooral door hoe comfortabel en stabiel ze bleef, zelfs met zo’n 7 kilo aan bepakking tijdens het rennen. Ondanks het extra gewicht bleef de tas prettig tegen mijn rug zitten en voelde ze nergens log of instabiel aan. De combinatie van een laag gewicht, veel opberg- en bevestigingsmogelijkheden en een slimme indeling maakt dit wat mij betreft precies wat je verwacht van een fastpack: een mooie kruising tussen een renvest en een compacte rugzak voor lange ondernemingen en meerdaagse tochten waarbij je je vlot wilt blijven voortbewegen. De verwijderbare rugpanel draagt daar absoluut aan bij. Hoewel je hem eruit kunt halen om gewicht te besparen, zou ik hem zelf juist laten zitten vanwege het comfort en de stabiliteit die ze toevoegt.
Er zijn natuurlijk ook wat aandachtspunten. De tas is niet waterdicht, waardoor zweet en regen uiteindelijk in het materiaal en je spullen kan trekken. Daarom zou ik zeker gebruikmaken van waterdichte drybags of compressiezakken. Daarnaast kan de bevestiging van de heupband bij een zwaardere belading wat oncomfortabel worden. Dat merkte ik pas echt met zo’n 7 kilo op mijn rug, dus voor lichtere tochten verwacht ik dat dit minder een rol speelt.
Al met al zou ik deze fastpack zonder twijfel meenemen op trailavonturen waarbij je net wat meer spullen wilt meenemen dan in een regulier renvest past. Denk aan lange en snelle bergtochten, meerdaagse fastpackingtrips of ultraruns met veel verplichte uitrusting. Maar ook voor klimmers en alpinisten is dit een interessante tas. Ze biedt verrassend veel ruimte, zonder dat je hoeft in te leveren op loopcomfort, ook in uitdagend terrein en omstandigheden kan je je vlot blijven voortbewegen. En misschien nog wel het mooiste: ze geeft je het gevoel dat je met je hele hebben en houwen op je rug gewoon weg kunt rennen. Dat is in mijn ogen wel precies waar fastpacking om draait.
Ben jij nog op zoek naar een racevest of een fastpack, groot of klein, voor op de trails en spreekt de ervaring van Zowie jou aan? Bekijk het aanbod in onze Trailrunning Shop voor je volgende avonturen op de trails. Je vindt daar onder andere de Ultimate Direction racevesten met comfort en voldoende ruimte voor alles wat jij mee wilt nemen onderweg. Benieuwd naar de laatste ontwikkelingen en releasedata?
Houd Instagram, Facebook en de nieuwsbrief goed in de gaten. Zo ben je als eerste op de hoogte en mis je geen updates, sneak peeks of speciale aanbiedingen!
Met behulp van cookies kunnen we analyses maken en jouw ervaring op onze website verbeteren, lees meer. Ik snap het